Гастон Жюлиа и итеративните функции в комплексна равнина
Френският математик Гастон Жюлиа е роден на 3 февруари 1893 година. Жюлиа описва множествата на Жюлиа, фрактали, подобно на тези на Беноа Манделбро.
Фракталът е геометричен обект, който е радикално „начу
Фракталът е геометричен обект, който е радикално „начупен“. В много отношения фракатлите се отличават от обикновените „гладки“ обекти в традиционната геометрия. Това е и съвсем лесно забележимо. Най-често фракталът се генерира от повтаряща се схема, обикновено рекурсивен или итерационен процес. Различни видове фрактали са първоначално изучавани като математически обекти и терминът „фрактал“ е получил различни точни дефиниции.
Фракталната геометрия е клон от математиката, който изучава фракталите и особеното им поведение. Тя намира приложение в науката, техниката и компютърното изкуство. Корените на теорията за фракталите могат да се проследят до опитите за измерване на периметъра (или площта, или обема) на фрактали в случаи, в които традиционният анализ е неприложим.
Обекти, които днес се наричат фрактали, са открити и изследвани дълго преди появата на самата дума. Итеративни функции в комплексната равнина са изследвани в края на 19-ти и началото на 20-ти век от Анри Поанкаре, Феликс Клайн, Пиер Фату и Гастон Жюлиа. Без помощта на съвременната компютърна графика, обаче, те не са имали възможността да визулизират откритите от тях обекти.
Жюлиа губи носа си по време на Първата световна война. Умира на 19 март 1978 година. Автор: Тони